• mapa serwisu
  • PL
  • EN
  • ES

AGH JUNIOR na Wydziale Odlewnictwa

Wydział Odlewnictwa, od roku 2014, dołączył do uczelnianego projektu edukacyjnego AGH JUNIOR, który skierowany jest do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Wydział organizuje również warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej oraz liceów, ale już poza projektem.

Pod patronatem Prodziekan ds. Studenckich dr hab. inż. Marii Maj, prof. nadzw AGH, pracownicy: dr inż. Magdalena Kawalec, dr Urszula Lelek – Borkowska i dr hab. inż. Jarosław Jakubski wraz z  grupą studentów i koordynatorem na Wydziale: doktorantką  mgr inż. Emilią Wildhirt, wprowadza młodych słuchaczy w świat odlewnictwa.

Organizowane warsztaty realizowane są w zakresie trzech tematów:

  • „Odlewnictwo od kuchni” dla najmłodszych słuchaczy – przedszkolaków oraz klas I–III,
  •  „Innowacje w odlewnictwie” dla klas IV–VI, gimnazjalistów i licealistów,
  •  „Zaczarowany świat chemii” dla wszystkich grup wiekowych.

Podczas warsztatów odlewniczych młodsi uczestnicy dowiadują się, co kryje się pod pojęciem odlewnictwo. Zapoznają się z mikrostrukturami metali, uczą się, czym różnią się poszczególne metale miedzy sobą, biorąc pod uwagę ich budowę, barwę, czy skład chemiczny itd. Przykładowo młodsze dzieci mogą zobaczyć, że łyżeczka wykonana ze stopu Wooda może zniknąć w herbacie. Starsze dzieci również poznają podstawowe tajniki odlewnictwa – jak wykonać odlew, począwszy od projektu poprzez poszczególne etapy jego powstawania. Dzieci i młodzież mają okazję zapoznać się również z wykorzystywanymi w odlewnictwie mikroskopami, optycznym i skaningowym oraz nowoczesnymi technikami wykorzystywanymi w odlewnictwie, takimi jak: skaner 3D oraz drukarka 3D. Na koniec wszyscy uczestnicy mogą poczuć się odlewnikami i zalać metalową formę stopem niskotopliwym.

W czasie pokazów chemicznych uczestnicy dowiadują się, jak kuchnia może zamienić się w domowe laboratorium i jak kucharz przeprowadza doświadczenia, często o tym nie wiedząc. Jak powstaje burza w próbówce i roztwory w kolorach tęczy. Można zobaczyć, co się dzieje z misiem, który nie chciał się uczyć oraz obserwować wiele ciekawych reakcji, które wyjaśniają to, co dzieje się wokół nas. Dzieci uwolnią dobrego dżina z butelki oraz zobaczą fioletowy dym. Starsi dowiedzą się, że są metale, które można kroić nożem, oraz takie, które gwałtownie reagują z wodą.

 

 

All rights reserved © 2016 Akademia Górniczo-Hutnicza